Kronika

Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu

8.6.2022

V úterý 7. června 2022 proběhlo v Prostějově finále přeboru škol v orientačním běhu. Tato každoroční soutěž se konala po dvouleté pauze způsobené omezeními sportovních akcí. Organizátoři připravili prodloužený sprint – nejkratší trať dívek kategorie D7 (6. a 7. třída ZŠ) měřila 2,9 km; nejdelší kategorie chlapců HS (střední škola) téměř 4,5 km. Kontroly byly situovány jak v městském prostředí, tak v terénu podél místní říčky Hloučela. Během závodu musela většina účastníků několikrát říčku brodit. Závěrečný úsek některé kategorie zavedl na centrální kurt prostějovského tenisového klubu, cílová rovinka byla umístěna na místním velodromu.

Akce se zúčastnilo 409 orientačních běžců z celé republiky. Gymnázium Karla Čapka si v krajském kole před 14 dny vyběhlo startovní sloty ve všech kategoriích. Naši školu tak reprezentovalo 17 běžců a v početném poli závodu se rozhodně neztratili:

Dívky D7: 9. místo J. Baštová
Dívky D93. místo: B. Housková; 5. místo: A. Kašparová

Chlapci H9: 10. místo: A. Jiras; 16. místo: F. Španěl

Umístění chlapců a dívek přineslo velký úspěch v týmové soutěži – v kategorii základních škol a odpovídajích stupňů nižších G
tým Gymnázia Karla Čapka získal 4. místo. Kromě poháru tak vybojoval pro Středočeský kraj v dalším ročníku celostátního přeboru i další postupová místa navíc .

V kategoriích středních škol (HS a DS) se na trať vydali i vítězové víkendového mistrovství ČR na krátké trati. Konkurence tak byla značná a i relativně malá ztráta na trati znamenala brutální propad v umístění.

Chlapci HS: 15. místo: M. Snížek;  27.  J. Janda; 28. O. Snížek
Dívky DS: 5. místo: J. Bambousková; 24. místo V. Arnoštová

Umístění na 5. místě v kategorii dívky/střední školy je v daném kontextu vynikající. Všechny závodnice před Julií patřily v mistrovství ČR do vyšších kategoriích, první místo v Prostějově obsadila vítězka mistrovství ČR.

D. Hošek, účastník výjezdu

Reportáž z akce – ČT Sport v regionech

poznámka pod čarou: Dva dny před přeborem škol zvítězila Julie Bambousková v kategorii dívky do 16 let na mistrovství ČR na krátké trati :-)